Jaki dysk twardy do gier – poradnik

Jaki dysk twardy do gier?

To pytanie nurtuje wiele osób, wydawać się by mogło, że sprawa jest prosta, dysk to dysk i już. Tak nie jest, dyski są różne o różnym przeznaczeniu. Głównymi czynnikami, które rozróżniają dyski to technologia w jakich zostały wykonane (HDD/SSD), prędkość obrotowa talerzy, liczba talerzy, wielkość pamięci podręcznej, szybkość transferu danych, oraz czas dostępu.

Dyski talerzowe czy dyski SSD?

Podstawowe dziś pytanie, tak właśnie brzmi. Rożnica jest w prędkości oraz w cenie. Dyski SSD są droższe przy porównaniu pojemność do ceny. Przykładowo dysk HDD o pojemności 1 TB kosztuje do 250 zł a dysk SSD o mniejszej pojemności np. 250MB kosztuje już ponad 400 zł. Czyli za 1/4 pojemności dysku HDD płacimy za SSD o ok 60% więcej. Jest różnica? Jest, ale jest też różnica w prędkości oraz komforcie używania dysku SSD.
Jeżeli mamy pieniądze, to kupujemy dysk SSD, jeżeli nasze zasoby finansowe są mniejsze, kupujemy dysk HDD. Tu nie ma żadnej filozofii, jest tylko czysta materia 🙂
Najlepiej jest kupić dysk SSD pod system i programy a dysk HDD pod pliki.

Dobrym wyborem są też dyski hybrydowe, które w jednej obudowie posiadają dysk standardowy – talerzowy oraz dysk SSD.

WD Black2 Dual Drive

WD Black2 Dual Drive

Standard transferu plików

Mamy tu do czynienia obecnie z dwoma standardami SATA 2 i SATA 3, im wyższa cyferka tym większy transfer plików, czyli pliki przesyłane są szybciej (teoretycznie). SATA 2 daje transfer na poziomie 300MB/s a SATA 3 600MB/s. Obecnie nie ma sensu kupować dysków w standardzie SATA2. Więc tu wybór jest prosty, kupujemy dyski SATA3. Dyski SSD, są tylko w standardzie SATA3.
Żebyśmy odnieśli korzyści ze stosowania takich dysków, płyta główna musi mieć wbudowany kontroler SATA3, w przypadku jego braku, taki zakup nie ma większego sensu, chyba że dokupimy kontroler osobno.

Seagate Barracuda, 3.5'', 1TB, SATA/600

Seagate Barracuda, 3.5”, 1TB, SATA/600

Prędkość obrotowa talerza

Jedna z najważniejszych informacji, jeżeli chodzi o dyski zbudowane z talerzy, na których zapisywana jest informacja. Najczęściej spotkamy się z trzema prędkościami: 5400 obr/s, 7200 obr/s oraz 10 000 obr/s. Dyski z obrotami 10 tyś są dość drogie i raczej przeznaczone pod obsługę baz danych, serwerów lub obróbkę plików multimedialnych.
Do gier \najlepszym wyborem jest dysk o prędkości 7200 obr/s.
Dyski SSD nie posiadają tego parametru, bo mają zupełnie inną technologię wykonania, brak obrotu jest ich zaletą.

Vertex 2 Solid State Drive

Vertex 2 Solid State Drive

Liczba talerzy

Ten parametr dotyczy tylko dysków HDD, dyski SSD są go pozbawione, bo nie posiadają talerzy. Przy wyborze dysku, kierujemy się prostą zasadą, im mniej talerzy tym lepiej.
Mniejsza liczba talerzy oznacza szybszy dostęp do danych.

Talerze w dysku HDD

Talerze w dysku HDD

Wielkość pamięci podręcznej

Pamięć podręczna stanowi swego rodzaju bufor służący do zapisywania/pobierania danych, które nie zostały zapisane/pobrane z/do nośnika. Obecnie stosowane wielkości to 16MB, 32MB oraz 64MB, większe dyski mają już przeważnie po 64MB pamięci i takie dyski polecam kupować.

Szybkość transferu danych

Ten parametr występuje zarówno w dyskach HDD jak i SSD. Szukamy dysków z największą szybkością. Nie będzie to łatwe, bo producenci używają różnych sztuczek, żeby ukryć prawdziwą wielkość transferu, ale szukając w specyfikacjach dysków lub na forach, będziemy mogli znaleźć odpowiednie informacje.

Czas dostępu

Kolejny parametr, który jest wspólny dla obu kategorii dysków, im jest on niższy tym lepiej.

Posumowanie

Najlepszym wyborem dysku twardego do gier, jest oddzielny dysk SSD oraz oddzielny tradycyjny dysk  HDD. Zawsze możemy sobie zmienić któryś na większy, przy spadkach cen i mamy możliwość wyboru lepszych parametrów przy takiej konfiguracji. Kupując dysk hybrydowy jesteśmy zdani na jednego producenta i na parametry, które są przez niego nam dane. Jeżeli nie dysponujemy wystarczającą sumą pieniędzy na kupno obu dysków, najlepiej kupić jest któryś z szybszych dysków tradycyjnych, zaś zakupu dysku SSD dokonany w terminie późniejszym, przy okazji dopływu gotówki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *