Wybór myszki do grania -Poradnik

Wybór myszki do grania, uzależniony jest od kilku czynników, każdy z nich ma wpływ na nasz wybór, dobrze jest zapoznać się z nimi przed dokonaniem właściwego zakupu. Choć pewnie do tej pory kierowaliście się tylko ceną i marką 🙂

Jakie czynniki decydują o wyborze?

  • Typ i rodzaj sensora
  • Cena
  • Funkcjonalność
  • Jakość wykonania i użyte materiały
  • Marka

Te pięć czynników wpływa na nasz wybór, one powinny decydować o naszym zakupie, dobrze jest je poznać.

Typ i rodzaj sensora

Na początek małe sprostowanie, większość osób dzieli myszki na optyczne i laserowe, to jest błąd, laser to też mysz optyczna 🙂

Podział powinien być przeprowadzony na myszki diodowe oraz laserowe, to jest grupa optyczna, są jeszcze mechaniczne (kulkowe) oraz hybrydowe (kulkowo-optyczne). My skupimy się tylko na optycznych, bo takie najlepiej sprawdzają się w grach.

W myszkach optycznych źródłem pomiaru ruchu jest światło lasera lub diody. Obecnie polecam używanie lasera, który jest bardziej uniwersalny, może działać na różnych podłożach. Jako, że mamy do czynienia ze światłem, do pomiaru ruchu potrzebny jest odpowiedni sensor i tu jest klucz do naszego wyboru, im lepszy sensor, tym lepsza myszka.

Większość producentów używa tych samych sensorów, producentem ich jest firma Avago, choć są i inni producenci sensorów, to Avago jest najpopularniejszym.

Najlepszy wybór:

  • laserowe – Avago A / S9500 / S9808
  • diodowe – Avago S3888 / 3090 /3095 / 3310

Dobre, też warte zakupu:

  • diodowe  3050 / 3055 / 3060 / 3080
  • laserowy – 9800 / oraz A6090
Avago s9500

Avago s9500

Cena

Kierowanie się ceną w tym wypadku, jest nie do końca prawidłowe, na cenę składa się tak naprawdę marka oraz materiały. Jeżeli mamy pieniądze, to możemy kupić mysz znanej marki, koszt takiej myszki zaczyna się od ok 200 zł do ponad 400 zł. Możemy też kupić mysz w okolicach 100 zł o takich samych parametrach technicznych, wykonaną z dobrych materiałów. To, czy wydamy 100 zł czy 400 zł zależy od nas i naszych potrzeb.

Razer Mamba

Razer Mamba

Funkcjonalność

Tu warto zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak: ilość przycisków, wyposażenie w ciężarki, które pozwalają dobrać odpowiednią prędkość i opór przesuwu myszki po powierzchni, kabel łączący myszkę z komputerem (im bardziej elastyczny, tym lepiej) parametry techniczne myszki, takie jak prędkość przesyłu danych do komputera (1000Hz),  czas reakcji na kliknięcie przyciskiem (1ms), możliwość dostosowania czułości sensora w zależności od powierzchni, zakres regulowanej czułości myszy wyrażony w DPI (CPI). Możliwość regulacji rozmiaru myszki (dostosowanie do wielkości dłoni), lub możliwość obsługi dla osób leworęcznych.

Mad Catz R.A.T 9 Gaming Mouse

Mad Catz R.A.T 9 Gaming Mouse

Jakość wykonania i użyte materiały

W tej sprawie rynek jest coraz mniej konkurencyjny, materiały są bardzo podobne, za to decydującą rolę odgrywa wygląd, duży nacisk kładzie się obecnie na design myszki, jedni lubią bardziej klasyczne rozwiązania, inna grupa kupujących woli bardziej nowatorskie rozwiązania. Jeszcze nie tak dawno temu, materiały używane do produkcji tańszych myszek, były zdecydowanie słabsze gatunkowo. Obecnie używając tańszych myszek nie zauważymy, żeby materiały w nich użyte były znacząco gorsze od tych z wyższych półek.

Logitech G502

Logitech G502

Marka

I tu dochodzimy do sedna tak naprawdę sprawy, każdy ma jakieś swoje ulubione marki i to jest w pewnej mierze decydujący czynnik. Wystarczy, że kiedyś kupiło się mysz jakieś firmy, sprawdziła się ona i pozostajemy przy danej marce podczas zakupu następnej. Firmy bardzo mocno dbają o swoją pozycję rynkową, co przekłada się też na niezawodność produktów oraz ciągły rozwój.

Ciekawym przypadkiem jest firma A4Tech, która w ciągu kilku lat zdobyła sobie zaufanie użytkowników, odbierając sporą cześć rynku znanym markom. Obecnie firma umacnia swoją pozycję, stawiając bardziej na jakość pozostawiając ceny na dość niskim poziomie w stosunku do konkurencji, tworzy też nowy brand pod nazwą Bloody. Działania tej firmy nie zostały oczywiście niezauważone przez konkurencję, która widząc, co się dzieje, zaczęła wypuszczać tańsze odpowiedniki swoich produktów.

Bloody V8

Bloody V8

Nasz wybór myszki do grania – podsumowanie.

Nie podam jednego modelu, czy też marki, którą najlepiej kupić, tego wyboru niech dokona każdy sam, ale w sposób jak najbardziej świadomy, kierując się swoimi potrzebami, wiedzą, którą tu pozyskaliście, oraz zasobnością portfela 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *